Garmin Forerunner 945 uživatelské tipy – práce s mapou

Topografické mapy: topografické mapy, tedy mapy, které nabízí nejen značené silnice a objekty, ale i turistické cesty, vyšlapané pěšiny, či vodní plochy. V režimu map, funkcí “around me” uvidíte významné objekty (restaurace, památky apod.), což se může kdykoliv hodit. Již s předchozím modelem 935 jsem často využíval funkci plánování tras. Na 935 jste viděli pouze zda běžíte po trase nebo mimo ni. S 945 vidíte přesně cestu nebo název ulice, po které běžíte (to co známe z cyklistických modelů Edge). V přírodě pak vidíte, kde je vodní plocha a kudy se dá běžet. Myslím, že pro milovníky pohybu v přírodě je to naprosto zásadní obohacení.

Jak novou trať vytvořit? Cest je hned několik. Pro kvalitní trasu využívám několik technik – mapy.cz / strava.com / garmin connect.

Pokud plánujete trať mimo město, například běh v lese (odlehlém) využívám platformu mapy.cz, kde volím turistické značení. To bývá záruka dobrých cest, kde se dá běžet. Soubor GPX stáhnu a vložím buď do Garmin Connectu / new course – import file, nebo připojím Garmin zařízení k PC a vložím do složky New File. Mapy.cz nabízí i výškoký profil, takže budete mít přehled o tom, co vás čeká. Stejný výškový profil se zobrazí i následně, když si trasu otevřete ve vašem zařízení (run/navigation/ courses/export_course).

Další variantou jak vytvořit kvalitní trasu je přes Garmin Connect / courses. Do vyhledávače napište lokalitu, ve které máte zájem vytvořit trasu, zvolte typ aktivity (běh, kolo, hike atd.), automaticky vám to pak nabídne možné tratě, které někdo před vámi vytvořil, nebo absolvoval. Nechybí údaje o délce tratě, převýšení či náročnosti. Pokud se vám někoho trať líbí zvolte “send to device” a po synchronizaci hodinek s mobilem budete mít trasu připravenou v sekci – navigation. V případě, že vás žádná z nabízených tras nezaujala, vytvořte si vlastní.

Po kliknutí na možnost – Create a Course se dostanete do nabídky v dané lokalitě. Zde fialově značené trasy jsou často běhané trasy uživateli Garmin. To bývá jistota kvalitních cest. Trasu můžete libovolne tvořit, upravovat, prodlužovat či zkracovat. Okamžitě (stejně jako na mapy.cz) vidíte délku a převýšení. Potom dáte možnost Save New Course a následně Send to Device.

Třetí způsob na tvoření trasy využívám STRAVU, to má výhodu, že data jsou čerpána i od ostatních uživatelů sportovních GPS zařízení. V sekci – segment explore zadejte požadovanou lokalitu. Po zoomu se vám začnou zobrazovat segmenty, což je opět jakousi zárukou “běžitelnosti”, či oblíbenosti na trase, kterou neznáte. Následně trať můžete vytvořit v Route Builder a postupovat dle instrukcí STRAVA.

Hlavně milovníci trailových ultra běhů ocení možnost vytvoření/stáhnutí tratě a nahrání si ji do zařízení. Mít trať ve vašich hodinkách znamená snížené riziko bloudění. Hodinky vás upozorní, zda se držíte vytyčené trasy, nebo ne. Občas se stává, že chybou souřadnic může dojít k nepřesnému značení trasy.

Pokud nemáte možnost si trasu předem vytvořit a dostanete se do míst, které neznáte máte několik možností. První možnost je nechat si vygenerovat trasu hodinkami:

Tuto možnost naleznete v sekci navigation/round-trip course. Hodinky vygenerují několik tras a vy si zvolíte, která vám je sympatická. Tento proces hodinkám trochu trvá, takže doporučuji začít včas generovat.

V případě, že dáte na vlastní intuici a vyrazíte do míst, které neznáte využijte mapu přímo v módu běhu. Po pár trénincích s mapou se naučíte poměrně zdatně “mapovat” za běhu. Vidíte směr a cestu, zda někam vede apod. Pokud se ztratíte, nevěšte hlavu! Hodinky nabízejí funkci zpět na start a to ve dvojí formě. Ta první vám ukazuje střelku, kde bylo vaše místo startu a kolik kilometrů to je vzdušnou čarou. Vy když běžíte, metry se buď odečítají, nebo přičítají, což logicky záleží na směru běhu. Druhou možností je nechat se vést navigací (jak znáte z auta). Hodinky vám vygenerují cestu zpět na start, pokud z cesty sejdete, automaticky vám to přepočítá novou trasu, včetně délky do místa startu.

To byly základní tipy pro práci s mapou a využití potenciálu vašich hodinek!

Related Post