Ironman Mallorca a Ironman Mallorca 70.3 – závodní tipy

Mallorca je právem považována za cyklistický ráj. Na jaře zde potkáte davy cyklistů, včetně profesionálních stájí. Tamní klima je příznivé, profil různorodý a silnice převážně v perfektním stavu. Triatlonových akcí je zde celá řada od lokálních závodů, až po světovou sérii Ironman a Challenge. Ironman zde má dva podniky: Ironman Mallorca a Ironman Mallorca 70.3. Oba dva podniky mají zázemí ve známém letovisku Port d´Alcúdia. V sezóně od května do října lítá z Česka pravidelná linka a let trvá 2:30h. Vaše cesta ale nekončí! Dostanete se teprve do Palmy – hlavního města Mallorky, které se nachází zhruba 60 kilometrů od Alcúdie. Budete muset vyřešit ještě samotný transfer. Taxi stoji okolo 70 Euro a na kufry s koly jsou místní taxikáři zvyklí, za to autobusáci ne! Před samotným letem si u cestovky zjistěte, zda Vám zajistí transfer.

Zázemí závodu se nachází v centru Alcúdie (registrace, expo, briefing apod.) a u obou podniků je jen jedno depo! Ironman Mallorca 70.3 (v květnu) nabízí až 4000 míst a bývá tento podnik vyprodaný! Ironman Mallorca (v září) má okolo 2000 míst.

Plavecká část u obou podniků je na stejném místě – v mořské zátoce. Voda zde je krásně čistá a klidná! V květnu má voda již okolo 20 stupňů, ale o použití neoprenů není pochyb. V září je voda o dost teplejší – okolo 25 stupňů. Při prvním ročníku v roce 2014 se plavalo bez neoprenů, letos byl pro AG povolen.  Startuje se z pláže a chvilku budete muset běžet, než se začne plavat, přesto bych plavání zde označil jako velmi příjemné. Skvěle se zde orientuje a díky čisté vodě většinou vidíte dno. Depo je řešeno tradičním způsobem (převlékací stan, 2 pytle kolo – běh). Na půlce se ale depem proběhnete, místní depo patří mezi nejdelší depa v seriálu Ironman.

Cyklistická část – v zářijovém termínu trať míjí trasu (Can Picafort – Manacor – Petru – a zpět Can Picafort – Sa Pobla a Alcudie) druhá část už je stejná jako při Ironman 70.3). Prvních 90 kilometrů je spíše rovinatého charakteru – bez technických pasáží, táhlých stoupání a rychlých sjezdů. Problém může být sílící vítr vanoucí od moře a tedy příjezd do Alcúdie je v protivětru. Druhých 90 kilometrů (nebo trať Ironman 70.3) je jiné kafe! Trať jde přes města (Port de Pollenca, Pollenca, Lluc, Moscari, Buger, Muro, Sa Pobla a zpět do Alcúdie). První část trasy je stále po rovině podél moře, ale od města Pollenca se profil začne mírně zvedat. Čeká Vás pasáž 7 kilometrů dlouhá, kde to moc nejede – silnice je rozbitá a Garmin stále ukazuje okolo 1-2% stoupání.  Jakmile uvidíte patník s číslem 7, začne stoupání o délce 7,7 kilometrů. Samotné stoupání není brutální, ale je poctivé – Garmin ukazuje rozmezí od 4-7%. Po vyjetí této pasáže ještě není vyhráno. Následuje houpavá pasáž zhruba 7 kilometrů a pak začne technický sjezd. Ten chce mít před závodem projetý. V Calmari se odbočí ostře doleva směrem na Campanet. Silnice zde byla dost zničená, ale silničáři tuto pasáž dali do kupy. Ani zde si moc neodpočinete, je zde celá řada krátkých, ale ostřejších „brdků“. Závěr z Buger do Mura, Sa Pobly a zpět do Alcúdie je vesměs po rovině nebo mírně z kopce. Jediné, co může jízdu znepříjemnit je sílící vítr.

Běh, jak u půlky, tak v celém Ironmanu je ve městě. Z části podél moře, z části městem. Vše ale po rovině. Dá se zde běžet rychle a máte přehled o soupeřích. Střídají se zde pasáže ve stínu a na slunci, ale díky větru od moře se tělo docela dobře chladí.

Oba podniky vřele doporučuji. Půlkou se dá sezóna otevřít a na celém můžete sezónu zakončit. Rekordní časy zde ale nečekejte. Táhlé stoupání i technický sjezd prověří vaše cyklistické dovednosti.

 

Related Post