Recenze Saucony: Freedom ISO 2.; Triumph ISO 5.

Saucony je americká klasika, která vznikla v roce 1898! Tedy pouhý rok po konaném prvním ročníku bostonského maratónu. Saucony má a vždy mělo ve svém portfoliu běžce, kteří se aktivně podíleli na vývoji jednotlivých modelů. Krásným příkladem je model Kinvara. Tento model vznikl na základě zkušeností a potřeb pro legendární závod v dlouhém triatlonu na Havaji. V následujícím textu se však budu věnovat jiným modelům a to konkrétně Saucony Triumph ISO 5. a Saucony Freedom ISO 2. Proč zrovna kombinace těchto dvou modelů? Z mého pohledu se jedná o dobré řešení tréninkové a závodní obuvi na delší distance.
Je libo dobrá tréninková bota na objem i tempo? Saucony Triumph ISO 5. Osobně preferuji vyšší drop, tedy rozdíl mezi výškou paty a špičkou. Ten zde činí 8mm. Nikdy jsem nebyl zastáncem nulových dropů, minimalistických trendů a běhání v sandálech. Tréninková bota v mém vidění světa musí splňovat několik kritérií. Tím hlavním je vyšší drop, který model Triumph jednoznačně splňuje. Smysl dropu spočívá mimo jiné ve vyšším tlumení paty. Přeci jen v tréninku běhám napříč rychlostmi a není výjimkou dopad na patu (seběhy, v únavě, v pomalém tempu). Dobré tlumení je prevence před zraněním. Nemám to štěstí běhat pouze po měkkých lesních cestách a asfalt, jak víme, moc nepruží. O tlumení se stará technologie EVERUN, kterou Triumph disponují. I přesto, že mám spíš pronaci obuv volím převážně neutrální a chodidlům dávám přirozené impulsy na zpevnění chodidla a klenby: bosá chůze po trávě, pravidelná změna povrchu, cvičení a podobně. Stejně jako Saucony, tak i já věřím, že pokud máte nějaká oslabená místa, je potřeba s tím začít pracovat. Svršek boty disponuje technologií ISOFIT, dynamické obejmutí vrchní části chodidla. To je výborná technologie. Chodidlo v botě nepluje a bota na noze dobře drží. Vyšší gramáž boty 275 g (EU 39) jen dokládá její účel – jedná se o tréninkovou botu, která něco vydrží. Náchylný k opotřebování je svršek boty, který je z prodyšné síťoviny. Ta skvěle větrá a ani v zimě nemám pocit zimy, ale pozor na mechanické poškození hlavně v terénu.

Pro silniční závody, či rychlé tempo pak volím vlajkovou loď Saucony Freedom ISO 2. Bota je našlapaná zmiňovanými technologiemi, ale je výrazně lehčí. Velikost EU 39 má 220 gramů. Tlumení EVERUN má skvělé vlastnosti na pevném povrchu dobře tlumí, ale nemám pocit ztráty energie. Závodní boty mívají nižší drop, model Freedom ISO má konkrétně 4 mm. To pro rychlý běh není problém, přeci jen častěji dopadám na střed chodidla. Technologie ISOFIT perfektně obejme svršek nártu a noha drží. Jazyk boty je z části k botě přišitý a tak není důvod řešit nepříjemné posunutí jazyku do stran. Bota je opět neutrální a velmi prodyšná, o to se stará tkanina ISOKNIT. Navíc je zde technologie Tri-Flex, která dobře přilne ke zpevněnému povrchu. I na mokrém povrchu bota neklouže. Tuto technologii obzvlášť při rychlém tempu uvítáte.

Ve Triumphech jsem naběhal okolo 700 km a stále vypadají velmi dobře. Je pravda, že mám necelých 60kg. Podrážka je stále se vzorkem a jen mírně oběhaná v nejvytíženějších místech. Drobné oděrky jsou na vršku boty, ty jsou mechanicky poškozené od keřů podél cest. V modelu Freedom jsem naběhal okolo 200 km převážně rychlým, až závodním tempem. Podrážka je ve výborném stavu – dalo by se říct jako nová. Vršek boty perfektní, stejně jako vnitřek boty včetně vložky.
Pokud hledáte tréninkovou a objemovou botu, model Saucony Triumph 5 se nabízí jako dobré řešení. Pokud hledáte botu pro rychlejší běh na silnici, sáhněte po řadě Freedom!

Related Post