Saucony Endorphine Pro

Běžecký svět se v posledních letech začíná orientovat na razantní změnu v technologickém pojetí obuvi. Pryč jsou doby, kdy závodní bota vykazovala dva společné znaky: nízká hmotnost a nulový drop. Závodky byly často synonymem pro “šlupky”. Dnešní závodní boty vypadají zcela jinak než ty před 5 lety. Říká se, pokrok nezastavíš. V čem vlastně ten pokrok tkví?
Nejvíce diskutovanou technologií je karbon, přesněji řečeno karbonový plát v botě. Ten ovšem není žádnou novinkou v běžeckém světě. První pokusy s karbonem přišly v devadesátých letech, následně i začátkem dvacátých, ale bez výrazných přínosů ve snaze zrychlit samotnou botu. Běžecký karbonový boom byl odstartován až s pokusy zdoláním maratonu pod 2 hodiny. Výzkumy ukázaly, že karbon musí být tvarovaný, aby měl nějaký přínos. Samotný karbon však nestačí!
Saucony Endorhine Pro jsem testoval déle než 3 měsíce a stihl jsem v nich dva závody. Bota na první pohled působí masivně a díky dominantní bílé barvě velmi elegantně, její hmotnost je velmi nízká. Má velikost EU39 váží 188g. Saucony Kinvara ve stejné velikosti mají 198 gramů, Freedom ISO pak 249g! Drop, tedy rozdíl mezi špičkou a patou boty u Endorphine Pro činí 8 mm, u zmíněného modelu Kinvara pak 4 mm. Trend vyššího dropu je společným znakem nové “rychlé” generace závodních bot.

Na první pohled je evidentní, že bota nedoléhá celým svým povrchem na podložku. Jedná se o SPEEDROLL technologii. Tu poznáte prakticky okamžitě, stačí se v botech jen projít. Boty jsou tvrdé, díky esovitému plátu karbonu po celé délce boty. Klasický test pružnosti, tedy zapružit tak aby se špička boty dotknula paty, vás zaskočí. Nejde to! Narozdíl od dalších vlajkových modelů Saucony jako je řada Kinvara, či Freedom. Dominantou Endorphine Pro je tyrkysová mohutná podešev. Jedná se o technologii POWERRUN PB, která navazuje na EVERUN. PB znamená PeBax, ultra lehká, vylepšená pěna. Je to polstrování boty, tak typické pro dnešní “rychlou” obuv. Pěna má funkci mechanického tlumení. To se díky velmi nízké hmotnosti dobře daří. A také má funkci energetické návratnosti, ta spolu s karbonovým plátem je klíčovou technologií Saucony Endorphine PRO. I laik pozná, že se vyjímají běžným botám!

Ostatní prvky boty jsou spíše designovou záležitostí nebo mají vliv na celkové pohodlí v botě. Za zmínku jistě stojí FORMFIT, tedy opět technologie navazující na technologii ISOFIT, kterou najdete třeba v řadě Freedom. FORMFIT je ještě dál, dokonale obejme vaší nohu a pocit komfortu je maximální.
Co tedy nového Saucony Endorphine PRO do běžeckého světa přinášejí? Endorphine PRO jdou se současnou dobou ideálu rychlých bot. Karbon, pěna, vyšší drop a masivní vzhled jsou všemi atributy novými trendy.

Závodní data

Spolu s novou generací bot se často skloňuje téma energetické úspory oproti běžným závodkám. Energetickou úsporu nečekejte, ale čekejte pocitově rychlou botu. Já jsem milovník běžeckých wattů a i zde v řeči čísel se změna obuvi okamžitě projevuje. A to hned na několika frontách.

1) Vyšší energetická recyklace vyjádřeno v LSS. LSS lze chápat jako vyjádření pružení. Čím vyšší jsou hodnoty, tím je větší kvalita odrazu. Běžné hodnoty LSS mívám zpravidla pod 10 kN/m s Endorphine PRO mám vždy 10+ kN/m. Vysvětlení hledám právě v kombinaci karbonu, respektive tvrdosti boty a tlumící pěny.
2) Vyšší běžecká efektivita, kterou vyjadřuje metrika RE. Je to vztah rychlosti v metrech za vteřinu a výkonu, uvedeno ve wattech na kilogram. Zde je ideální scénář běžet rychleji na nižších wattech. Běžných hodnot dosahuji RE 0.96, v těchto botech 0.98.

Podobné hodnoty mám i v několikrát zmiňovaném modelu Kinvara, ale vždy s nižší hodnotou LSS.

Závěr:
Endorphine PRO jsou skvělé boty splňující vše, co nám nové trendy přináší. Nemůžu se dočkat tréninkových, či tempových bot stejné řady tedy Endorphine Sport a Shift.

Related Post