
Skoč! Křídla roztáhneš potom, aneb jak zahnat předstartovní trému… 4. díl
Těšili jste se po zimní přestávce na start triatlonové závodní sezóny? Už je tady! Tlak a napětí, které je přirozenou součástí každého závodu, však může optimální výkon značně ovlivnit. Dá se s tím vůbec něco dělat? Ano, skoro vše lze natrénovat, nic se ale nestane přes noc.
Předstartovní tréma sama o sobě neznamená nic negativního. Ba naopak, pokud se hranice napětí pohybuje ve stavu správného „nabuzení“ (tzv. aktivační úrovně) s přiměřenou dávkou adrenalinu, pomůže sportovci udržet koncentraci a vést ke skvělému výkonu. Problém však představuje extrémní stav předstartovní „horečky“ na straně jedné s typickým neklidem, dychtivostí, ale i roztěkaností či předstartovní apatie na straně druhé, kdy je jedinec zkrátka bez energie, nadšení i očekávání. Oba tyto stavy vedou k nežádoucím psychosomatickým potížím (např. bušení srdce, třes, zažívací a dýchací potíže) a zhoršení motorických funkcí (např. těžké nohy, zhoršená koordinace pohybu, špatná technika).
Základem úspěchu každého sportovce je kvalitní příprava se vším všudy. Sem patří například mimo jiné včasná příprava na závod, tedy „co na sebe a co do sebe“. Začátečníkům v triatlonu se jistě osvědčí písemný seznam, někteří triatlonisté, např. Helena Kotopulu, si píšou i podrobný itinerář závodního dne (v kolik vstanu, nasnídám se, kolik času mi zabere cesta na závod, do kolika je registrace…). Určitě se vyplatí obhlídka trati a rozhodně žádné experimentování s jídlem. Pro klid duše je také dobré některé věci zabalit hned 2 x – není nic horšího, než když se vám pár minut před startem roztrhne gumička u plaveckých brýlí nebo prostě ty brýle v tom množství věcí nemůžete najít! Vždyť auto to uveze.
A jak je tedy možné zvládat předstartovní stavy? (příklady technik)
V první řadě zkuste identifikovat své zdroje stresu, tedy co vás nejvíce stresuje (trenér?, diváci?, negativní myšlení?, počasí?, rodiče?, partner?…). Větru ani dešti neporučíte, proto věnujte pozornost jenom tomu, co ovlivnit můžete.
I v tréninku lze zkoušet „závodní situace“ (ne nadarmo se říká, že depo je v triatlonu 4. disciplína). Simulace zátěžových závodních situací vám pomůže potom „na bojišti“.
Vyzkoušejte techniku Stop – prostě si trému zakažte (stop technika – autoregulační psychologická technika direktivně a sugestivně přikazující nezabývat se již některými myšlenkami).
Dle potřeby pracujte s technikami na zvýšení/snížení aktivace:
– techniky na zvýšení aktivace: zrychlete rytmus dýchání („energie dovnitř“ s nádechem, „únava pryč“ s výdechem); jednejte energicky (poplácání po ramenou, poskoky – prokrvení svalů); používejte vnitřní řeč – pozitivní klíčová slova (silný, vpřed, rychle, silně, agresivně, vytrvale, vítěz, chci, dosáhnu, cíl…); poslouchejte hudbu (oblíbená hudba, energie, nadšení, emoce); imaginace (představujte si žraloka nebo geparda) aj.,
– techniky na snížení aktivace: zpomalte rytmus dýchání (nádech a výdech v poměru 1:2; s nádechem se zvyšuje napětí, s výdechem se snižuje napětí ve svalech); zpomalte jednání (uvolněte, uklidněte pohyby); používejte vnitřní řeč (klid, nespěchej, máš čas…); poslouchejte uklidňující hudbu aj.
Hledejte si svou vlastní cestu
Vyzkoušeli jste už všechny možné rady a nic moc nepomáhá? Pak si zkuste najít „svou“ techniku. Věděli jste například, že finská reprezentace si vozí na olympijské hry pletací jehlice? Místo knížek či herních konzolí se Finové věnují v olympijské vesnici prostě pletení. Finové přitom začali s unikátní metodou na uklidnění už na zimních hrách v Soči (2014). Pletli tam šálu, v čemž pokračovali kolegové na dalších hrách v Riu de Janeiro (2016) a
v Pchjongčchangu (2018). Že si při pletení představujete spíše babičku v houpacím křesle než profesionálního sportovce? No a co? Důležitý je cíl.
Celý proces zvládání předstartovní trémy je o sebekontrole, kdy přijmete zodpovědnost za své činy a vydáte se cestou pozitivních zkušeností a zdokonalování. Tak ať se vám daří!
PhDr. Soňa Haluzová (1965) vystudovala jednooborovou psychologii na MU v Brně. Celoživotně se věnuje forenzní psychologie a jako hobby psychologii sportu. Fandí sportu, a jak jinak, triatlonu obzvlášť.