Tenerife – trénink, který bolí

Kanárské ostrovy jsou oblíbenou „evropskou“  tréninkovou destinací mnoha triatlonistů, cyklistů, plavců či atletů. Ale není ostrov, jako ostrov. Měl jsem tu možnost navštívit většinu Kanárských ostrovů a každý ostrov má své přednosti i stinné stránky.  Mezi triatlonisty jsou nejoblíbenějšími ostrovy Lanzarote, Fuerteventura a Gran Canaria. V cyklistickém světě je pak velmi známý ostrov Tenerife. Tenerife je největším ostrovem s hlavním městem Santa Cruz de Tenerife. Na Tenerife se nachází i nejvyšší hora Španělska Pico de Teide (3718 m.n.m.) a právě tento fakt přitahuje celou řadu sportovců. Své tréninkové zázemí na Tenerife má cyklistická stáj SKY a není výjimkou zde potkat při tréninku řadu dalších profi stájí. Z pohledu triatlonisty má tento ostrov řadu nedostatků, ale i tak je pobyt zde pravou zocelovací kúrou. Není náhoda, že spousta předních triatlonistů vyhledává Tenerife k zimní přípravě. V oblasti Adeje se nachází sportovní středisko Tenerife Top Training (T3 – http://www.tenerifetoptraining.com/en/home ), které nabízí ty nejlepší podmínky pro váš trénink. Máte tu vše na jednom místě od bazénu 50m i 25m, přes atletický ovál, fitko a regeneraci. Tedy skoro vše, T3 nenabízí ubytovací jednotky, jako jsou ve známějším středisku Playtas Resort nebo La Santa.

Z cyklistického pohledu je Tenerife doslova peklem na zemi. Gran Canarie je oproti tomuto ostrovu procházkou v růžovém sadu. Je zde daleko menší variabilita cyklistických tréninků, stav silnic je horší, ale za poslední roky se kvalita místních silnic výrazně zlepšila. Nejznámější cyklistický směr je na vrchol Teide (https://www.strava.com/activities/242853498) nekonečné stoupání na vrchol vyhaslé sopky měří okolo 40 kilometrů ze strany El Varadero do Chio a na vrchol, podobná délka je ale i z druhé strany – tedy z Playa de las Americas. Tento typ tréninku je výborný na úseky, tempový trénink i na psychickou odolnost. Stoupání není brutální, ale je nekonečně dlouhé. Nevýhoda může být nevyzpytatelné počasí. Ve výšce okolo 2000 metrů nad mořem už může být pěkná zima. Další zajímavý směr je z Adeje na Mascu, přes Buenavistu del Norte, Icod a zpět přes Santiago del Teide, Chio a Guia de Isora domů. Okruh má něco přes 120 kilometrů a jsou zde dvě dlouhá stoupání. Výškových metrů, ale získáte víc než na Pico del Teide a jsou zde i daleko ostřejší úseky, který mají sklon přes 15%! Průměry přes 30km/h zde rozhodně nečekejte! Těchto 125 kilometrů obvykle jezdím okolo 5:30 čisté jízdy. Myslet musíte opět na počasí, které nahoře není stabilní a často se zde vyskytují mraky (https://www.strava.com/activities/435581500).

Pohodové vyjetí zde moc nečekejte, je tu obdoba tzv. kaňonu nebo banánovky, které jsou na Gran Canarii (směr Soria) ale cesta je daleko kratší a je slepá.

Ostatní disciplíny triatlonu se zde trénují taky obtížněji. Plavecké bazény jsou zde dva. Veřejný bazén v Playa de las Americas 25 metrů dlouhý a pak ve sportovním středisku Top Tenerife Training, oba jsou slané a venkovní. Dále se dá plavat v oceánu, v zimě v neoprénu. Voda není úplně studená a ráno je hladina oceánu klidná. Běžecky je to zde taky o něco horší než třeba na Fuerteventuře. Promenáda podél moře je dost členitá a hojně využívaná turisty. Tempové běhy po rovině zde nečekejte. Ve zmiňovaném středisku je atletický ovál, kde se dá odběhat kvalita.

Tenerife rozhodně není určené pro pohodové najíždějí kilometrů, ani pro trénink méně zdatných jedinců. Pakliže se ale řadíte mezi zkušenější a zdatnější sportovce, je Tenerife tou nejlepší „zocelovací“ kúrou, kterou si v zimní přípravě můžete dopřát. Velkým plusem je absence silného větru, který je známý na zbylých ostrovech. Zde moc nefouká, protože vítr odráží masiv Teide.

Related Post