V čem se běhá?

Jaká značka bot je momentálně nejoblíbenější pro trénink? V čem nejraději trénují běžci a triatlonisté? Jdeme s dobou? Na tyto otázky vám odpoví následující text.

Nedávno na populárním webu www.slowtwitch.com byla publikována anketa, které se zúčastnilo 825 hlasujících o preferované obuvi pro trénink. Výsledky ankety mohou být překvapivé, ale odrážejí stoupající trend dvou velikánů. Nike zažívá renesanci a to hlavně díky inovacím, do kterých Nike investuje nemalé peníze. Popularita této tradiční značky výrazně stoupá od roku 2017. Podobný trend zaznamenal i druhý gigant na poli běžecké obuvi Hoka One One. Hoka momentálně dominuje v oblíbenosti tréninkových bot. Hoka se nebojí investovat peníze do marketingu a umí oslovit ty největší triatlonové hvězdy a začíná se to vyplácet. Na druhou stranu strmý pád zažívá Asics, který přišel o známé tváře a postupně se začíná orientovat na asijský trh.

Ostatní značky trendově mají vlnovitý charakter. Dá se očekávat, že inovace osloví nové spotřebitele. Mluvím například o firmě Saucony, který přišla na trh s novou řadou Endorphine. Tato řada má, jak super rychle závodky, tak i tréninkové modely (Shift, Speed).

Jak jsme na tom my v Česku? Zde se ankety zúčastnily dvě skupiny respondentů triatlonisté a běžci. Celkově odpovědělo na otázku “jaká je vaše preferovaná obuv?” 852 respondentů.

Ve skupině triatlonisté anketu velmi těsně ovládla značka Asics 18%, hned následovala Hoka 18% a pak Nike s 11%. Asics a Hoka výrazně převažují v oblíbenosti. Třetí Nike je na úrovni Mizuno (10%) Saucony (9%) a Salming (8%). Za těmito značkami je patrný propad Adidas (5%), On Running (4%), Inov-8 (4%), Salamon a Brooks (3%), New Balance má 1% a následující další značky se zanedbatelnou oblíbeností.

Ve skupině běžci je situace podobná, co se týká dominance značky Asics (19%), následuje Nike (16%) a pak Adidas (12%). Hoka One One je až na 4. místě (11%) ovšem na úrovni Adidasu, nebo Mizuno (10%). Jak mezi triatlety, tak mezi běžci New Balance vévodí konci ankety.

Pokud spojíme obě ankety dohromady, vítězem je Asics (18%), na druhém místě v oblíbenosti tréninkové obuvi je Hoka One One (15%) a na třetím místě pak Nike (13%). Následují tradiční značky Mizuna (10%), Saucony (8%) a Adidas (8%), těsně za nimi je Salming (7%) a Inov-8 (6%). Na opačném konci je Brooks (2%) a New Balance (1%).

Porovnání se zahraničím vykazujeme podobný trend v nárůstu oblíbenosti značky Hoka One One a Nike. Největší rozdíl je v Asicsu, kde (západní) svět se od této značky odvrací, tak v Česku je to stále nejpopulárnější značka tréninkových bot. V Česku je také daleko populárnější Mizuno, než v zahraničí. Preference Saucony je srovnatelné mezi Českem a zahraničím.

Related Post